Przewodnik wyboru stali narzędziowej do pracy na gorąco dla klientów zagranicznych
Typ: tematStworzony: 2026-08-01 Zaktualizowano: 2026-08-01 Źródła: [[raw/source-panjin-whitepaper]], [[raw/source-virat-h13-vs-h11]], [[raw/source-aobo-die-casting-selection]], [[raw/source-yansen-forging-die]], [[raw/source-lnv-international-specification]], [[raw/source-azom-tungsten-h21-h26]]
Podsumowanie wykonawcze
Ten przewodnik daje kupującym z zagranicy (Ameryka Północna, Europa, Azja Południowo-Wschodnia, Indie, Bliski Wschód, Ameryka Łacińska)praktyczne, oparte na drzewie decyzyjnympodejście do wyboru właściwej stali narzędziowej do pracy na gorąco. Zawiera cztery klasyczne pytania, które zadają kupujący:jakie jest moje zastosowanie, jaki mam budżet, jaki standard wyceniam i co powinienem sprawdzić przed wysyłką.
Najważniejszy wniosek na wynos:H13 / 1.2344 / SKD61 to światowy standard branżowy do pracy na gorąco.Jeśli nie jesteś pewien, zacznij od H13. Około 70% całej stali narzędziowej do pracy na gorąco wysyłanej na całym świecie to rodzina H13.
Szybki wybór
1.1 Decyzja w 30 sekund (jeśli się spieszysz)
|
Twoja aplikacja |
Określ to |
Oznaczenie standardowe |
|
Odlew ciśnieniowy aluminium/mg |
H13 ESR |
AISI H13 / DIN 1.2344 / JIS SKD61 / GB 4Cr5MoSiV1 |
|
Odlew ciśnieniowy aluminium / Mg, niższy koszt |
H13(standardowy) |
tak samo jak powyżej |
|
Odlew ciśnieniowy aluminium/mg, ryzyko pękania |
H11 |
AISI H11 / DIN 1.2343 / JIS SKD6 / GB 4Cr5MoSiV |
|
Odlew cynkowy, krótko/średnioseryjny |
P20 |
DIN 1.2311 / GB 3Cr2Mo |
|
Odlew ciśnieniowy z mosiądzu/miedzi |
H21 |
AISI H21 / DIN 1.2581 / JIS SKD5 / GB 3Cr2W8V |
|
Kucie na gorąco (ogólnie) |
H13 |
tak samo jak powyżej |
|
Kucie na gorąco (uderzenie/młot) |
H11Lub5CrNiMo |
AISI H11 / GB 5CrNiMo |
|
Kucie stopów w wysokiej temperaturze (Ti, Ni) |
H21 / H22 |
AISI H21/1.2581 |
|
Wytłaczanie aluminium |
H13 ESR |
AISI H13 / DIN 1.2344 |
|
Wytłaczanie mosiądzu |
H21LubH19(wkładki) |
AISI H21 / AISI H19 |
1.2 Pełne zastosowanie × matryca stalowa
Zobacz: [[die-casting-selection]] · [[forging-die-selection]] · [[extrusion-tooling-selection]]
Część 2: Wybór według potrzeb kupującego
Skoncentrowany na budżecie
Najlepsze typy:
P20 (1.2311)- do krótkotrwałego odlewania ciśnieniowego Zn, bloki uchwytowe (wstępnie utwardzane, nie wymagają HT)
5CrNiMo- w przypadku dużych matryc młotkowych, kucie swobodnie (niższy stop=niższy koszt)
H11 (1.2343)- 10–20% taniej niż H13 do podobnych zastosowań
H13 konwencjonalny (nie ESR)- 20–40% tańszy niż H13 ESR przy podobnej wydajności
Unikaćze względów budżetowych:
Premium ESR, chyba że życie to uzasadnia
H21 / H22 / H24 / H26 (drogie, trudne w obróbce)
H41 / H42 / H43 (specjalność, długi czas realizacji)
2.2 Skoncentrowany na śmierci i życiu
Najlepsze typy:
H13 ESR (1.2344 ESR / 8407)- najlepsza ogólna trwałość matrycy do odlewów ciśnieniowych Al/Mg
Azotowanie H13 + / powłoka PVD- zaprojektowane powierzchniowo w celu zapewnienia 2–5× trwałości matrycy
H19- do mosiężnych wkładek wytłaczanych
Stale narzędziowe PM (metalurgia proszków).- dla najwyższej precyzji i trwałości
2.3 Koncentracja na wytrzymałości
Najlepsze typy:
H11 (1.2343)- lepsza udarność niż H13, jest odporna na pękanie
5CrNiMo- najwyższa udarność
H13 ze zmniejszonym V- niektóre huty oferują warianty H13 o obniżonej zawartości V
2.4 Skoncentrowany na twardości czerwieni
Najlepsze typy:
H21 (1.2581)- do 700 stopni, najczęstszy wybór w wysokiej temperaturze
H19- do mosiądzu i prac na gorąco o dużym zużyciu
H22 / H24 / H26- rosnąca twardość na gorąco
H42- gdy wymagana jest również odporność na kontrolę cieplną
Część 3: Wybór według warunków pracy
3.1 Temperatura matrycy × stal
|
Szczytowa temperatura powierzchni matrycy |
Zalecana rodzina stali |
|
< 500°C |
H10, H11, H13, P20 |
|
500–600 stopni |
H11, H13, H19 |
|
600–700 stopni |
H21, H22, H19 |
|
700–800 stopni |
H22, H24, H26, H42 |
|
>800 stopni |
H26, H42, H43 (specjalność) |
3.2 Ładowanie udarowe
|
Poziom wpływu |
Polecana stal |
|
Wysoka (kucie młotkowe) |
5CrNiMo, H11 |
|
Średni (kucie na prasie) |
H13, H21 |
|
Niski (wytłaczanie) |
H13, H21, H19 |
3.3 Chłodzenie wodne?
|
Chłodzenie wodne? |
Wybierać |
Unikać |
|
Tak (typowy odlew ciśnieniowy Al) |
H10, H11, H13, H19 |
H21, H22, H24, H25, H26 (ryzyko pęknięcia) |
|
Nie (odlew ciśnieniowy z mosiądzu/miedzi) |
H21, H22, H26, H19 |
- |
|
Ograniczone / przerywane |
H13 (dopuszczalne) |
- |
⚠️ Krytyczne ostrzeżenie: Gatunki wolframu (H21–H26)NIE może być chłodzony wodąpodczas serwisu. Jest to najczęstszy błąd popełniany przez zagranicznych nabywców przy przejściu z H13 na H21.
Część 4: Zamówienia międzynarodowe
4.1 Najlepsze praktyki w zakresie cytowań standardowych
✅ DO:
Podaj dokładną normę + gatunek + rok wydania
Przykład: AISI H13 zgodnie z ASTM A681-2015
Przykład: DIN 1.2344 (X40CrMoV5-1) według EN ISO 4957:2017
Przykład: JIS SKD61 według JIS G4404:2015
Przykład: GB 4Cr5MoSiV1 na GB/T 1299-2014
Wymagaj certyfikatu testu młyna (MTC) — minimum EN 10204 3.1, 3.2 w przypadku zastosowań krytycznych
Określ wymagania dodatkowe:
Zakres twardości (np. wyżarzany mniejszy lub równy 220 HB; wstępnie hartowany 30–34 HRC dla P20)
Ocena włączenia (np. ASTM E45 Mniej niż lub równa 1,5 cienkie / 1,0 ciężkie)
Testy ultradźwiękowe zgodnie z ASTM A388 lub SEP 1921
Wielkość ziarna (np. ASTM E112 Większa lub równa 7)
Test makrotrawienia
❌ NIE:
Nie mów „odpowiednik H13” – zawsze podawaj konkretną normę
Nie ignoruj roku wydania
Nie akceptuj „standardu młyna” bez podania podstawowej specyfikacji
Nie przyjmuj MTC bez numeru partii i identyfikowalności
4.2 Certyfikacja i kontrola
|
Poziom |
Czego wymagać |
Kiedy używać |
|
Standard |
MTC EN 10204 3.1 |
Wszystkie zamówienia |
|
Premia |
MTC 3.1 + UT + makrotrawienie |
Zamówienia > 20 tys. USD lub krytyczne matryce |
|
Krytyczne dla misji |
MTC 3.2 (w obecności strony trzeciej) + UT + makro + testy mechaniczne |
Bezpieczeństwo lotnicze, medyczne, samochodowe |
Polecani inspektorzy zewnętrzni:
SGS(Szwajcaria – obecność na całym świecie)
Biuro Veritas(Francja - silna w Europie, Azji, Afryce)
TÜV(Niemcy - silni w Europie)
DNV(Norwegia – silna w branży morskiej, naftowej i gazowej oraz energii)
Intertek(Wielka Brytania – silna w obu Amerykach, Europie, Azji)
CCICsilny w eksporcie z Chin)
4.3 Opakowanie i logistyka
Okrągłe pręty: standardowe drewniane skrzynie eksportowe, folia plastikowa, zaślepki, środek pochłaniający wilgoć
Płaskowniki/płyty: wiązki z taśmą stalową, piankowe zabezpieczenie krawędzi
Odkuwki: indywidualne opakowanie + niestandardowa skrzynia
Ochrona powierzchni: olej antykorozyjny (papier VCI do transportu morskiego)
Dokumentacjaprzy każdej przesyłce:
Faktura handlowa
Lista pakowania
MTC (EN 10204 3.1 lub 3.2)
Świadectwo pochodzenia (formularz A, E, F, RCEP - taryfa preferencyjna)
Certyfikat ubezpieczenia
List przewozowy / lotniczy list przewozowy
4.4 Typowe pułapki
Określanie tylko „równoważnika H13”→ huta może dostarczać produkty niezgodne ze specyfikacją. Zawsze cytuj normę.
Ignorowanie wymagań ESR→ konwencjonalny H13 ma więcej wtrąceń → krótsza żywotność matrycy.
Błędne odsyłacze→ np. pytanie o „SKD62”, czyli rzadki H12, a nie powszechny H13.
Brak weryfikacji MTC→ brak identyfikowalności i brak roszczeń dotyczących jakości.
Niejasna tolerancja→ Należy określić ± tolerancję wymiarów, prostoliniowości i wykończenia powierzchni.
Złe warunki obróbki cieplnej→ wyżarzany czy wstępnie hartowany czy hartowany – pamiętaj o określeniu.
Klauzula walutowa i cenowa→ w przypadku dużych zamówień ustal walutę i dodaj klauzulę o eskalacji cen ze względu na zmienność surowca.
2026-08-01: 初始创建.综合 6 个 surowy 来源.

